Strategický plán investic & transparentnost:
Koncepce školství:
Program, se kterým jsme šli do komunálních voleb 2022:

CO CHCEME

empty

Beroun je krásné město, ale je čím dál více sužováno dlouho neřešenými problémy. Město přitom vedou stále stejní lidé a politické strany.

Hlavní příčinou problémů je mnoho let trvající neřízené povolování developerské bytové výstavby bez ohledu na kapacitu městské infrastruktury. Poslední změny územního plánu, které koalice povolila, umožní v průběhu příštích pěti let výstavbu 1 840 bytů a příchod 6 500 nových obyvatel, z toho 550 školou povinných dětí!

Beroun na 30% nárůst obyvatel není připraven téměř v žádném ohledu - nestačí kapacita školek a škol, zácpy a hustá doprava jsou na denním pořádku a město má již nyní problémy s kapacitou vodovodu.

Radnice nejen že situaci neřeší, ale navíc plánovala umožnit i další výstavbu v přírodní lokalitě Na Ptáku, kterou se nám z lavic opozičních zastupitelů prozatím podařilo zastavit.

S obyvateli Berouna navíc současné vedení města komunikuje arogantně a povýšeně - ať na jednání zastupitelstva, nebo na sociálních sítích.

V opozici se nám mnohé věci podařily, ale sílu připravit se na překotné změny budeme mít jen v radě města. Po mnoha letech vlády stále stejných lidí a stran (ODS, ANO, Nezávislí Berouňáci, ČSSD) Beroun konečně potřebuje změnu.

schoolbag

Školy & školky

JAK JE TO U NÁS:

Do roku 2027 přibude v Berouně podle demografických odhadů minimálně 550 dětí ve školním věku.

Vedení Berouna utratilo v posledních dvou letech 235 milionů za rekonstrukci dvou základních škol a navýšilo jejich kapacitu o pouhých 90 míst. To je cca 2,5 milionu na jedno místo.

Kapacita mateřských škol je již dnes zcela naplněna. Současné vedení města navýšilo kapacitu školek za poslední 4 roky o pouhých 44 míst. Stavba plánované školky Na Máchovně je ve skluzu, zatím není připravena ani projektová dokumentace, přestože město plánovalo otevřít školku již ve školním roce 2024/2025. Kvůli neregulované výstavbě bude v roce 2030 chybět v Berouně minimálně 80 míst v MŠ, a to jen v případě, že se zdárně dokončí školka Na Máchovně.

V příštích letech hrozí kvůli nárůstu počtu bytů ještě větší nedostatek míst ve školách a školkách. Při zachování stávající spádovosti je kapacita již dnes nedostatečná. Proto současná radnice navrhuje vyloučení dětí z okolních obcí z možnosti navštěvovat školy v Berouně. Za celé volební období nebylo vedení města schopno dojít ke konstruktivní dohodě s okolními obcemi, ani zásadně navýšit kapacitu škol a školek.

Radnice ve svých plánech zcela otevřeně spoléhá na soukromé školky, dětské skupiny a soukromé školy, přestože každé berounské dítě má nárok na bezplatné vzdělávání a město je povinno mu jej nabídnout. V současnosti z 97 dětí v berounských soukromých školkách je jen 30 z Berouna.

Investorovi soukromé školy odpustilo současné vedení 90 % developerského poplatku (téměř 7 milionů Kč), který bude v rozpočtu města chybět.

JAK TO DĚLAJÍ JINDE:

V Mníšku pod Brdy postavili zcela nový pavilon základní školy, který sbírá architektonické ceny, za 112 milionů Kč. Vytvořili 160 nových míst, jedno tedy vyšlo na cca 700 000 Kč.

V Letech u Dobřichovic postavili novou školu. Vzniklo 125 nových míst a stavba vyšla na 52 milionů. Za jedno nové místo tedy Lety zaplatily cca 400 000 Kč.

CO NAVRHUJEME:

Dáme absolutní prioritu výstavbě nové školy a školky, neexistuje důležitější investice než do vzdělání našich dětí.

Než budou nové budovy postaveny, najdeme alternativní prostory ve vlastnictví města a kraje. Máme již vytipované konkrétní objekty.

Začneme konstruktivně a se vzájemným respektem vyjednávat s okolními obcemi a hledat společné řešení. Současné vedení města chce řešit problémy, které samo zanedbalo, na úkor dětí z okolních obcí.

Kapacita škol ale není všechno, chceme pro naše děti moderní vzdělání, které je dostatečně připraví na budoucnost:

Budeme aktivně podporovat moderní a inovativní výuku - podpoříme profesní růst a vzdělávání učitelů a přivedeme do Berouna učitele s proaktivním přístupem a kladným vztahem k moderním vzdělávacím trendům.

Podpoříme mezinárodní spolupráci, kvalitní výuku jazyků a výměnné pobyty.

Podpoříme moderní výuku IT a programování. Připravíme děti na život v 21. století.

Vytvoříme platformu pro lepší komunikaci mezi školami, rodiči a městem. Chceme vědět, co rodiče i školy trápí, a pomoci najít řešení.

Zapojíme studenty a žáky do návrhů na zlepšování kvality života v Berouně v rámci studentského participativního rozpočtu.

Zrekonstruujeme "Wagnerku", tj. berounskou 3. základní školu.

bus

Doprava

JAK JE TO U NÁS:

Podle poslední studie jsou všechny páteřní komunikace v Berouně přetíženy cca o třetinu své kapacity.

Město stále čeká na dotace z kraje, mezitím řešení a nápady postupně ztrácejí smysl, od roku 2007 má Beroun již 3 dopravní studie, ale realizuje se sotva 10% návrhů.

Již více než 3 volební období mluví vedení města o stavbě nového jižního mostu, ale mezitím hlavní most přes Berounku zchátral tak, že bude nutno jeho větší část zcela vyměnit. Nově plánovanému jižnímu mostu budou chybět navazující komunikace, a tak to zatím vypadá, že bude vybudována pouze dočasná náhrada pro pokrytí dopravy po dobu opravy mostu stávajícího.

Přestože všechny dopravní studie již léta doporučují zprůjezdnit Beroun vybudováním alternativních komunikací tak, že se propojí stávající trasy, fakticky se v těchto záměrech nijak nepokročilo (Tyršova – Koněpruská, Viničná - Palouček, Třída míru – Lidl, ÖMV jih – Maxit, Golf - K Zabitému).

Vybudování obchvatových komunikací ÖMV jih – Maxit a Golf - K Zabitému mělo být zajištěno soukromými investory jako součást souhlasu města s jejich investičními záměry. Město z nepochopitelných důvodů na splnění těchto závazků netrvalo, investorům v rozporu se smlouvami i vydanými povoleními záměry zkolaudovalo a dokonce jim prominulo i pokuty v celkové výši 45 milionů korun.

Obyvatelé Závodí mají kvůli těmto kauzám oprávněné obavy z opakování situace při povolení developerského projektu Pískovna (asi 280 bytů) a radnicí slibovaném dopravním řešení situace, založeném na „severním obchvatu“. Zůstane stejně jako golf a Maxit také jen na papíře, aby se podmínkám územního plánu učinilo za dost? Město ani developer nemají totiž potřebné pozemky pro obchvat ve svém vlastnictví.

JAK TO DĚLAJÍ JINDE:

Města, kde se vedení řídí zájmem svých občanů, neodpouští developerům jejich závazky. Naopak například Říčany efektivně uzavírají plánovací smlouvy a silnice jsou stavěny za významné spoluúčasti developerů zároveň s novou výstavbou.

V rámci smysluplného územního plánování jsou povolovány městské čtvrti tak, aby měly plnou občanskou vybavenost a neparazitovaly na zbytku města. V Berouně radnice největší záměry stále připravuje téměř bez škol, školek a bez obchodů.

CO NAVRHUJEME:

Naší prioritou bude bezpečná cesta do škol, tak aby rodiče nemuseli taxikařit. Věříme, že jde o quick-win, který se v Berouně dlouho podceňuje a zanedbává.

V součinnosti s krajem budeme prosazovat:

Nutnou opravu mostu T.G.M. tak, aby byl co nejméně dotčen provoz a život v Berouně.

Velkorysý jižní most včetně jižního napojení k Zabitému jako alternativu pro rozšíření dálnice D5 na 6 pruhů.

Projekt a výstavbu propojení, která odlehčí páteřním komunikacím a již léta jsou odkládána, tj. Tyršova – Koněpruská, Viničná - Palouček, Třída míru – Lidl, OMV jih – Maxit, Golf - K Zabitému.

Snížení rychlosti v noci na 80km/hod na dálnici v katastru města.

Další vymezení modrých zón a důslednou komunikaci s okolními obcemi o možnosti parkování nebo jejich podílu na nákladech na dojíždění.

Optimalizaci MHD - návaznost na autobusové i vlakové spoje z Prahy, podporu vytíženosti a dostatečné frekvence spojů.

Podporu cyklistické dopravy, zejména zlepšení sítě cyklostezek, a dále optimalizaci sítě sdílených elektrokol (doplnění o sdílená kola bez elektřiny a posílení sítě, zlevnění provozu).

tree

Městská zeleň & voda

JAK JE TO U NÁS:

Již minimálně od roku 2016 se v Berouně mluví o vyčerpání kapacity pro zásobování pitnou vodou, přesto schválilo vedení města územní plán s novou výstavbou až pro 1 840 bytů. Je s podivem, že se za této krizové situace město nesnaží nijak získat vlastní zdroje vody. Naopak v rozporu se starým územním plánem jsme dovolili zastavět lokalitu pro nový berounský vodojem. Kvůli tomu jsme plně závislí na stavbě vodojemu Praha-Kopanina, který se zasekl v projektové přípravě.

Beroun extrémně zatěžuje dálnice D5 ať už jde o hluk, nebo oxidy dusíku, kvůli kterým je Beroun jedním z nejhorších míst v Čechách, co se týká kvality ovzduší.

Přestože parky a investice do ozelenění města opakovaně vyhrávají ankety co v Berouně zlepšit, většina takových investic se odkládá. Kde jsou parky „Na Špici“ a „Homolka“, které slibovalo vedení města před svým znovuzvolením v květnu 2018?

V letech 2017-2019 město sázelo do 50 stromů ročně. Až vznik spolku Berounská zeleň a jeho důsledný tlak na náhradní výsadby vedlo k postupnému vyrovnání kácení a výsadeb na cca 250 stromů ročně. Proč město nebylo schopno samo vytipovat náhradní plochy a vymáhat adekvátní náhradní výsadbu po investorech již dříve?

Rada města bez jakékoli diskuze souhlasila s výstavbou v přírodní lokalitě Na Ptáku, která by de facto umožnila zástavbu na pravém břehu mezi Berounem a Hýskovem. Naopak ignorovala doporučení odborníků z komise životního prostředí, ať už v případě revitalizace parku Městská hora, nebo změny struktury investic do zeleně a její údržby.

CO NAVRHUJEME:

Bereme nedostatek vody jako zásadní limit pro rozvoj města a využijeme všech zákonných prostředků, abychom nepovolili výstavbu dříve, než bude dostatečná kapacita vodovodu.

Máme zmapované alternativní zdroje vody a budeme jako významný akcionář a člen dozorčí rady Vodovodů a kanalizací (VaK) prosazovat napojení na tyto alternativní zdroje vody.

Konečně postavíme vodovodní přípojku na vodovod ve Svatém Janu pod Skalou v městské části Beroun-Hostím, jejíž obyvatelé čekají na pitnou vodu déle než pět let.

Vysadíme až 350 stromů každý rok.

Postupně revitalizujeme všech 5 větších parků - Zábranský park, park Homolka, propojení Štulovna – Ostrov (park na Špici), revitalizace městské hory a park kolem bývalého autobusového nádraží.

Vstoupíme do jednání s ministerstvem životního prostředí a ministerstvem dopravy a budeme důsledně vyžadovat ekonomické zdůvodnění přínosů rozšíření dálnice D5. Naším cílem bude prosadit úplné odstoupení od záměru rozšiřovat D5 mezi exity Beroun-Východ a Beroun-Západ. Věříme, že levnější a lepší alternativou bude stavba kapacitního jižního obchvatu jako krajské komunikace včetně tunelů a napojení na D5 v exitu Beroun-Východ, které budeme prosazovat.

Připojíme se ke Svazu energetických manažerů měst a obcí a budeme po vzoru ostatních měst systematicky snižovat energetickou zátěž jednotlivých veřejných budov.

handshake

Otevřená radnice

JAK JE TO U NÁS:

Současné vedení města má zásadní problém s transparentností. Není například možné sledovat vyřizování jednotlivých podnětů a podání. Vedení radnice se rovněž rozhodlo nezveřejňovat zápisy z rady města.

Na námitky nebo dotazy berounských občanů na zasedání zastupitelstva reaguje vedení města i radní arogantně a přehlíživě. Vystupování současného vedení se proslavilo i v celostátních médiích. Vstřícných a respektujících reakcí nejsou představitelé města schopni ani na sociálních sítích.

Další klíčový problém spočívá v nekoncepčním územním plánování a plánování investic, kdy město často jedná v rozporu se svými strategickými dokumenty.

Rekonstrukce MŠ Vrchlického na Závodí – přístavba s novými okny a opravou kuchyně za cca 2,5 milionů kč v roce 2017 následovaná kompletní rekonstrukcí v roce 2022 za 50 milionů, okna i kuchyně jsou opět vybourány.

V květnu 2018 před volbami do zastupitelstva prezentuje vedení města záměr parků „Homolka“ a „Na Špici“, příprava parků je následně vyškrtnuta z rozpočtu hned na jaře 2019.

Před Vánocemi 2019 byl na sídlišti na objednávku vedení města pokácen vzrostlý smrk, po záplavě negativních reakcí přišlo město s vysvětlením, že zde byl již zamýšlen park a nezdravý strom se stejně musel porazit. Do rozpočtu města se však příprava projektové dokumentaci dostala až po nesmyslném pokácení stromu.

Studie proveditelnosti vodovodu v Hostímě, kterou odhlasovalo zastupitelstvo, byla bez opětovného hlasování zastupitelstva zamítnuta místostarostou.

Do klíčové komise územního plánování, která předkládá vedení města návrhy změn, se nedostal žádný ze zástupců opozice, přestože náš zastupitel Martin Veselý je architektem. Naopak se do komise dostávají lidé, kteří k územnímu plánování nemají žádné vzdělání. Ve městě bují klientelismus.

Poslední velká změna územního plánu proběhla v roce 2017, územní plán by měl být právně závazný dokument s dlouhodobým výhledem (cca 10 let), vedení města však umožnilo jeho důkladnou revizi již v roce 2019, tj. po pouhých 2 letech.

Termín podání připomínek k územnímu plánu byl začátek roku 2020, přesto se nejvýznamnější a nejkontroverznější návrh nové výstavby 40 domů Na Ptáku dostal do řízení podáním z února 2020. Balík 64 návrhů na pořízení změn územního plánu byl pak projednáván ve stejný den jako rozpočet na příští rok. Pro zrychlení přijetí tohoto kontroverzního návrhu navíc vedení města navrhlo schvalovat celý balík najednou, jen díky aktivitě nás opozičních zastupitelů k tomu nedošlo.

Vedení města nebere v potaz návrhy některých odborných komisí, např. komise životního prostředí.

JAK TO DĚLAJÍ JINDE:

Dlouhodobý plán investic přesahující jedno volební období doporučuje Národní síť zdravých měst, která se snaží šířit zásady dobré praxe. Například Turnov má pětiletý výhled investičních priorit, občané mají přehled o plnění slibů i přípravě projektů a mohou připomínkami vylepšovat projektovou přípravu i realizaci.

V mnoha obcích funguje skvěle participativní rozpočet, kdy obyvatelé dané obce spolurozhodují o veřejných investicích. V Berouně je sice rovněž nastaven podobný systém, ale není zde politická vůle efektivně sbírat podněty od občanů a hlavně o nich veřejně diskutovat.

V Jihlavě funguje systém PUPík - internetové Připomínkování územního plánu. Pro návštěvníky jsou připraveny všechny potřebné informace o územním plánu a postup připomínkování. Zájemce si může pomocí jednoduchého ovládání návrh územního plánu projít a potom odeslat připomínku. Zpět obdrží e-mail o doručení, následně je informován o dalším zpracování připomínky.

Město Brno uveřejňuje rozsáhlé informace k rozpočtu, které jsou dostupné nejen v pdf, ale i xls formátech. Rozpočet je možné prohlížet i v klikací formě, kde může uživatel mimo jiné sledovat přehledně plnění rozpočtu po jednotlivých čtvrtletích.

CO NAVRHUJEME:

Nebudeme měnit územní plán, pokud k tomu nebudou zákonné důvody.

Nepřipustíme rozšíření zastavitelných ploch územního plánu.

Stanovíme plán investic na celé volební období, budeme jasně komunikovat své záměry a vysvětlovat, proč je považujeme za vhodné.

Mezi naše investiční priority bude patřit náprava dluhu vedení města z minulých 15 let, tj. výstavba obchvatu a nových obecních škol a školek.

Zvýšíme objem projektů, které budou odsouhlaseny formou participativního rozpočtu.

Vytvoříme transparentní rozpočet, který bude skutečně umožňovat sledování efektivity jednotlivých veřejných výdajů a záměrů.

Budeme otevření, slušní a vstřícní k podnětům a názorům občanů.

Dohlédneme, aby městem financované stavby byly kvalitní a jejich provoz efektivní.

Budeme otevřeně komunikovat se všemi zastupiteli o prioritách, připravovaných projektech a klíčových rozhodnutích.

Provedeme uživatelský audit webových stránek města a nastavíme je tak, aby byly přehledné, uživatelsky přívětivé a reprezentovaly město ve 21. století

Na webových stránkách města bude snadno dohledatelný program zastupitelstva včetně potřebných materiálů a dokumentů. Zápisy z rady budou opět veřejné.

Posuneme začátek zasedání zastupitelstva na 16 hodinu.